ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

פאטימה פורטוגל

פאטימה היא עיירה קטנה במרכז פורטוגל בעלת השפעה רבה על הנוף הדתי והתרבותי של העולם כולו. פאטימה ידועה בכל העולם בגלל מקרה ההתגלות לכאורה של מרים הבתולה לשלושה ילדים בשנת 1917, והיא הפכה מכפר צנוע לאתר עלייה לרגל חשוב בנצרות. כאן תוכלו לקרוא עוד מידע על ההיסטוריה של הכפר, על הגיאוגרפיה שלו ועל נקודות עניין חשובות שכדאי לכם לבקר בהן.

מקור השם פאטימה

לשם פאטימה יש מקור ייחודי והיסטורי שמקורו בתקופת הכיבוש המורי בפורטוגל. העיירה נקראת על שמה של נסיכה מורית, פאטימה, שהתנצרה לאחר שהתאהבה באציל פורטוגזי שחטף אותה. ההשפעה המורית בפורטוגל החלה במאה ה-8 כאשר המורים, שהיו מוסלמים מצפון אפריקה, פלשו לחצי האי האיברי. במשך מאות שנים הייתה באזור תערובת של תרבויות, דתות ומסורות, וסיפור ההתנצרות של הנסיכה פאטימה מסמל רגע מכונן של שילוב תרבותי ודתי.

המקום הגאוגרפי של פאטימה

פאטימה נמצאת במחוז המרכז של פורטוגל, כ-123 ק"מ צפונית לליסבון וכ-187 ק"מ דרומית לפורטו. האזור הזה של העיירה ידוע בנופים הרריים ציוריים, והוא נגיש בקלות מערים מרכזיות בפורטוגל. הסביבה השלווה של העיירה, המאופיינת במטעי זיתים ועצי אלון, מספקת רקע מושלם לחופשה מרגיעה ומהנה בלב המדינה, גם אם המרכזים הדתיים שבה אינם בעלי משמעות עבורכם. בעיירה מתגוררים היום כ-13,000 אנשים והיא נמצאת באזור שיש בו יישובים וכפרים רבים, היכול להתאים למי שרוצה להוציא אזרחות פורטוגלית לבן הזוג או אזרחות פורטוגלית לילדים ולעבור לגור באזור שקט של פורטוגל, הנמצאת באיחוד האירופי.

על ההתגלות בפאטימה

נקודת המפנה בהיסטוריה של פאטימה התרחשה בשנת 1917, כאשר שלושה ילדי רועים דיווחו כי היו עדים להתגלותה של מרים הבתולה, אימו של ישו. אירועים אלו התרחשו לכאורה בקובה דה איריה, אזור מרעה ליד פאטימה. לדברי הילדים, מרים הבתולה הופיעה לפניהם שש פעמים בין מאי לאוקטובר 1917, בכל 13 בחודש, והעבירה מסרים של שלום, תפילה וכפרה.

האירוע החשוב ביותר התרחש ב-13 באוקטובר 1917, כאשר עשרות אלפי אנשים התאספו בפאטימה והיו עדים למה שידוע כיום כנס השמש. עדי ראייה דיווחו כי ראו את השמש רוקדת בשמיים, מפיקה אור צבעוני ונראית נופלת לכיוון כדור הארץ לפני שהיא חוזרת למקומה הרגיל. אירוע זה ביסס את מעמדה של פאטימה כאתר קדוש ומשך תשומת לב עולמית, מה שהוביל להכרתה על ידי הכנסייה הקתולית כהתגלות מריאנית אמיתית בשנת 1930.

המסרים שהועברו בהתגלות ידועים בשם "שלושת הסודות של פאטימה". סודות אלו, שנחשפו על ידי אחת הילדות שחזו בה, כוללים חזיונות של גיהינום, תחזיות על מלחמת העולם השנייה ועליית הקומוניזם ברוסיה (להזכירכם, האירועים האלו קרו בשנת 1917 בשלהי מלחמת העולם הראשונה). האופי המיוחד והנבואי של מסרים אלו סיקרן ונתן השראה למאמינים ברחבי העולם, והעצים עוד יותר את המשמעות הרוחנית של פאטימה בנצרות.

התפתחותה של פאטימה כמרכז דתי

בעקבות ההתגלות הפכה פאטימה מכפר שקט למרכז דתי שוקק. בניית הכנסייה "גבירתנו מפאטימה" החלה בשנת 1928, ומאז היא גדלה למתחם עצום הכולל את בזיליקת "גבירתנו של המחרוזת", קפלת ההתגלות והבזיליקה של השילוש הקדוש. המתחם הזה הוא אחד מהמתחמים הדתיים הגדולים בעולם המוקדשים למרים, ומושך אליו מיליוני מבקרים מדי שנה.

לאפיפיור יוחנן פאולוס השני הייתה מסירות מיוחדת לגבירתנו מפאטימה, והוא ייחס את הישרדותו מניסיון התנקשות בשנת 1981 להתערבותה. כהכרת תודה, הוא ביקר את פאטימה כמה פעמים והניח את הקליע שפגע בו בכתר פסלה של מרים הבתולה בכנסייה. הדבר העלה עוד יותר את חשיבותה של פאטימה בעולם הקתולי וביסס את מעמדה כמקום של ניסים והתערבות אלוהית.

התפתחותה של פאטימה כמרכז דתי מסומנת גם על ידי אירועים וחגיגות רבות המתקיימים לאורך כל השנה. העלייה לרגל השנתית ב-13 במאי, לציון ההתגלות הראשונה, מושכת אלפי מבקרים המשתתפים בתהלוכות, במיסות ובמשמרות תפילה. חגיגות ה-13 באוקטובר מציינות את יום השנה לנס השמש, והן אירוע חשוב נוסף המושך קהל רב. מפגשים אלו מדגישים את תפקידה של פאטימה כעדות חיה לאמונה ולמסירות.

מה לראות בפאטימה פורטוגל

המבקרים בפאטימה מתקבלים בברכה עם שפע של אתרים קדושים והיסטוריים, המציעים צלילה עמוקה לתוך המשמעות הדתית והמורשת שלה. הינה כמה מהאטרקציות שכדאי לכם לבקר בהן בפאטימה:

  • המתחם המקודש של גבירתנו מפאטימה – המתחם הוא מוקד הפעילות הדתית בפאטימה. הוא כולל כמה מבנים מרכזיים: בזיליקת גבירתנו של המחרוזת, שבה נמצאים קבריהם של שלושת ילדי הרועים, קפלת ההתגלות שבה מסומן המקום המדויק שבו הופיעה מרים הבתולה בשנת 1917, ובזיליקת השילוש הקדוש שהיא פלא אדריכלי מודרני, הכולל פסיפסים מדהימים ויצירות אומנות. שטח המקדש כולל גם את אזור התפילה, שטח פתוח רחב ידיים שבו נערכים התכנסויות וטקסים גדולים. דרך הצלב, סדרה של 14 קפלות המתארות את התחנות במסע הצליבה של ישו, מתפתלת דרך מטעי הזיתים ומגיעה לשיאה בקפלת גולגולתא ההונגרית
  • שביל ההליכה על הברכיים – אל קפלת ההתגלות מוביל שביל מסומן על הרצפה, שעליו מאמינים הולכים על הברכיים עד שהם מגיעים אליה
  • תהלוכת הנרות הלילית – בדרך כלל מתקיימת תהלוכת נרות לילות מחג הפסחא ועד סוף נובמבר בערך
  • מוזאון השעווה – בעירה יש מוזאון שעווה המציג בצורה חזותית את השתלשלות האירועים בעיירה ואת הנס שקרה בה. במוזאון תוכלו לראות גם פסל שעווה של האפיפיור, שהגיע אל העיירה כדי להתפלל בקפלת ההתגלות. הכניסה חופשית לילדים בני 6 ומטה, ועולה 9 אירו לאדם לכל היותר

לסיכום

פאטימה שבפורטוגל היא עיר בעלת חשיבות רבה למאמינים הנוצריים בכל העולם, ולאחר ההתגלות של מרים לשלושה ילדים בשנת 1917 היא הפכה לאתר עלייה לרגל נוצרי חשוב. יש לה נופיה יפים, מורשת תרבותית עשירה ואתרים קדושים לנצרות, הממשיכים למשוך מיליוני מבקרים המחפשים חיבור עמוק יותר לאמונתם או רק לצפות בפלאי ארכיטקטורה מרשימים. עוד מידע על פורטוגל ועל עניינים נוספים בנושא האזרחות, למשל כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי או מהם היתרונות של אזרחות כפולה, תוכלו לקרוא באתר שלנו. אם אתם מתעניינים בבדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית לכם, לבן או בת הזוג או לילדים, אתם מוזמנים לפנות אלינו לפרטים נוספים כדי שנוכל לעזור לכם לממש את הזכויות שלכם.