ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

אזרחות פורטוגלית לילדים

אזרחות פורטוגלית לילדים היא אולי אחת הדרכים הבודדות שבה עדיין ניתן לקבל את הדרכון הנחשק, אבל בואו נתחיל מההתחלה ונקפוץ לשנת 2015 לראשית הסיפור, נגיע לימי גירוש ספרד אי שם בשנת 1492. מה הקשר בין שני התאריכים? ובכן בשנת 2015 פורטוגל חוקקה חוק שמאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל בחזרה את אזרחותם הפורטוגלית. מדובר בלא מעט יהודים שברחו בעקבות הגירוש ליוון, טורקיה, מרוקו, תוניס, בולגריה ולמגוון יעדים נוספים, מדובר בלא מעט יהודים שיכולים להסתייע כיום ב"חוק היהודים הספרדים" על מנת להשיג אזרחות פורטוגלית או ספרדית, כמובן כל עוד הם מצליחים לעמוד במספר תנאים פשוטים ביותר:

1. היעדר רישום פלילי.

2. הוכחת קשר לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל (זוהי כבר משימה אשר נמצאת באחריותנו, עורכי הדין); דרישה זו אולי נשמעת קשה להוכחה אך בפועל כל מי שיש לו שורשים באחת מהמדינות הרבות אליהן הגיעו מגורשי ספרד, ושם משפחתו מצוי ברשימה הכוללת אלפי שמות – מקבל את תעודת הזכאות ויכול לפנות בבקשה לקבלת האזרחות.

 

מדוע כדאי להוציא אזרחות פורטוגלית לילדים?

רגע לפני שנבחן איך, מתי ולמה, נעצור רגע לציין מדוע המאמר כה רלוונטי, ומדוע הורים רבים טורחים עבור השגת אזרחות פורטוגלית לילדיהם או לעצמם מתוך מטרה שהדבר ישמש גשר לקבלת האזרחות בעתיד לילדים. להלן הסיבות העיקריות:

1. השגת אזרחות פורטוגלית הינה אזרחות אירופאית מלאה לכל דבר ועניין.

2. אזרחות פורטוגלית מקנה זכות לקבלת דרכון פורטוגלי, המאפשר כניסה כמעט לכל מדינה בעולם ללא צורך בוויזה, לרבות ארה"ב ומדינות הסגורות בפני ישראלים.

3. המחזיק באזרחות פורטוגלית הינו אזרח האיחוד האירופי, וביכולתו לגור, לעבוד וללמוד בכל מדינות האיחוד האירופי ללא שום הגבלה.

4.יתרון משמעותי מאחורי מגורים באירופה לבעלי אזרחות פורטוגלית נעוץ בהטבות מס, בשלל יתרונות שקשורים לעסקאות נדל"ן ובקבלת הקלות אוטומטיות כאשר מבקשים לעבוד במגוון יעדים אטרקטיביים בעולם – קרי קנדה, ארה"ב, אוסטרליה וכדומה.

5. כמו כן, כיוון שכל הורה חושב קדימה על העתיד של ילדיו ובאותה נשימה מבין עד כמה הלימודים בארץ יקרים, טוב לדעת שאזרחים פורטוגלים נהנים מלימודים מממונים בשלל מוסדות לימוד נחשבים ברחבי אירופה (ולא רק בפורטוגל), וגם אם הלימודים אינם בחינם, הם כן כוללים הנחה משמעותית.

6. כלומר, בסכום שווה לכל נפש ביכולתכם לקבל אזרחות נוספת! ולא סתם אחת, אלא של אחת המדינות הנעימות, הבטוחות והיפות באירופה!

 

אזרחות פורטוגלית לילדים

ומדוע כדאי להוציא דרכון פורטוגלי לילדים?

מעבר לכל היתרונות שיש לבעל אזרחות פורטוגלית אירופאית, הרי יש 2 יתרונות משמעותיים ביותר כשמדובר באזרחות כזו לילדים:

1. ילד, בין אם קטין ובין אם בחור צעיר בראשית חייו ובשנות ה-20, עתידו עדיין לפניו. אזרחות אירופאית תפתח בפניו את כל הדלתות והאפשרויות, הוא יוכל לעבוד בכל מדינה באירופה, לטייל בכל מקום (כמעט) בעולם בלי ויזה, ללמוד במוסדות לימוד נחשבים באירופה, בחלק מהמקרים ללא עלות ובחלק בסיבסוד חלקי, ובקיצור – הוא יהיה איש העולם הגדול והכל יהיה פתוח בפניו; יתרון זה משמעותי יותר כשמדובר בילד, נער או בחור צעיר לעומת מבוגר מבחינת היכולת לעשות בו שימוש.

2. הוצאת אזרחות פורטוגלית לילד איננה רק עבורו – היא גם עבור הילדים שעוד לא נולדו לא (כן, כן…). החוק הפורטוגלי קובע (כמו הישראלי) שכל מי שנולד לאזרח פורטוגל – מקבל אוטומטית אזרחות. זאת אומרת שאם ילד בן 8, 15 או 23 מוציא אזרחות, כל ילד אשר יוולד לו בעתיד – יקבל אותה אוטומטית בהליך פשוט ומהיר של רישום בשגרירות; זה אומר שהשקעה בקבלת אזרחות פורטוגלית לילד, נער או אדם צעיר – פירושה השקעה של ממש בעתידו ובעתיד הדורות הבאים כי האזרחות תעבור במשפחה לדורי דורות – וזה אדיר!

כאשר אדם שכבר יש לו ילדים מוציא אזרחות – ילדיו לא מקבלים אותה אוטומטית (הסבר בהמשך המאמר); ילדים שיוולדו אחרי – יקבלו גם אזרחות ישראלית וגם פורטוגלית, ואי אפשר לדעת כיצד, מתי ואיך הם ינצלו אותה בעתיד וזהו יתרון משמעותי ביותר.

 

איך מוציאים אזרחות פורטוגלית לילדים?

אז הבנו שלהוציא אזרחות לילדים זה מהלך מצויין, צופה פני עתיד אשר יפתח להם ולילדיהם (ולכל הדורות הבאים) אין ספור אפשרויות.

איך עושים זאת?

קודם כל חשוב להבהיר שיש 2 מסלולים לקבלת האזרחות הפורטוגלית:-

מסלול ראשון להוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים 

החוק להענקת אזרחות לצאצאי מגורשי ספרד, אפשרי מגיל 18, פשוט ביחס למסלול השני, הרבה פחות מורכב והרבה יותר בטוח (מבחינת הסיכויים).

מסלול שני להוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים

חוק האזרחות הפורטוגלי הרגיל – לפי חוק זה כל מי שיש לו הורה בעל אזרחות יכול לבקש אותה גם לעצמו; מסלול זה פתוח מכל גיל אבל הוא מורכב יותר.

אם מדובר על בן 18 ומעלה

הוא יכול להתחיל את התהליך לבד בחוק של צאצאי המגורשים ו"לדלג" על הוריו וזה פשוט (כלומר ההורה אינו צריך להוציא כדי שילדו יגיש את בקשת האזרחות); הסיכויים גבוהים מאד וההליך יחסית פשוט ולא מורכב; אנו ממליצים למי שמלאו לו 18 לבחור בהליך זה; אין שום סיבה לבחור בהליך השני כשיש את האופציה לבחור בהליך הראשון.

אזרחות פורטוגלית לילדים בני 16 ומעלה

כאן ההמלצה שלנו חד משמעית והיא לחכות עד שיתקרב לגיל 18 ואז להתחיל איתו את התהליך במסלול של חוק ה"מגורשים"; מדוע?

ובכן, קטין יכול להתחיל את התהליך רק אם להורה שלו יש כבר אזרחות (אחד התנאים הוא גיל 18 ומעלה במסלול של "מגורשי ספרד"); אם ההורה מתחיל את התהליך כדי שבהמשך הילד שלו יתחיל בעקבותיו, ובלאו הכי התהליך אורך נכון להיום כשנתיים, אז אין טעם שההורה יעשה זאת כדי שהילד יתחיל אחריו שכן בלאו הכי כשההורה יקבל את האזרחות – הילד כבר יהיה בן 18 ויוכל להתחיל עצמאית ובאופן פשוט לקבל את האזרחות מכוח היותו צאצא למגורשי ספרד.

היינו, אם יש 2 אפשרויות לקטין בן 16 : לחכות שההורה שלו יקבל ואז להתחיל בעקבותיו (בחוק הרגיל) או לחכות עד גיל 18 ולהתחיל לבד בחוק "המגורשים" – ברור שהאופציה השנייה טובה יותר, בטוחה יותר וכדאית יותר.

אזרחות פורטוגלית לילדים עד גיל 16

כאן ההמלצה הפוכה והיא – שההורה ייצא לדרך ויקבל את האזרחות ובהמשך הילד יגיש בקשה על סמך האזרחות של ההורה.

כבר אמרנו שלפי החוק הפורטוגלי כל מי שנולד להורה בעל אזרחות – זכאי לקבל אותה.

אבל כשמדובר על ילדים שכבר בחיים, כלומר-  נולדו לפני שההורה קיבל אזרחות, הם לא מקבלים אותה אוטומטית אלא נדרשים לעמוד בתנאי נוסף והוא – הוכחת זיקה עכשווית לפורטוגל.

 

מהי אותה "זיקה עכשווית" לפורטוגל?

ובכן, למונח זה אין הגדרה חד משמעית בחוק הפורטוגלי. זיקה יכולה להיות מובהקת וחד משמעית כמו למשל להחזיק נכס בפורטוגל, עסק, נדל"ן, מניות בחברה וכיוצ"ב. מצד אחד זוהי זיקה ברורה אבל מצד שני היא אינה רלוונטית לקטינים (רלוונטית דווקא לבן זוג המבקש לקבל אזרחות על בסיס האזרחות של בן זוגו). כלומר, במקרה של קטינים נידרש להוכחת זיקה בדרגה נמוכה ופשוטה יותר; הוכחת הזיקה משתנה בהתאם לגיל של הקטין, ואין מדובר ברשימה סגורה של תנאים אשר אפשר לתת מראש.

אוכל לציין כי זיקות אפשריות יכולות להיות אלו:

1.ידיעת השפה הפורטוגזית.

2. הוכחת ביקורים בפורטוגל.

3. חברות בקהילה ו/או באגודה ו/או במועדון בפורטוגל (החל מאגודת חובבי השייט, ועד אוהדי בנפיקה ליסבון וכיוצ"ב).

מובן שככל והקטין צעיר יותר – כך הדרישה ממנו מופחתת; שהרי לא ניתן לצפות מתינוק בן שנה לדעת פורטוגזית, להחזיק בנכס בפורטוגל או להיות חבר בקהילה כלשהי. אם לשני ההורים יש אזרחות פורטוגלית, או לאחד ההורים + אחד האחים, זו כבר הוכחת זיקה מצויינת ובמקרה זה סביר להניח שלא יהיו דרישות חריגות להוכחת זיקה מהקטין עצמו. חשוב להדגיש כי עדיין לא מדובר בתנאים ברורים וחד משמעיים אותם ניתן להציג בפניכם במאמר זה ובקלות לדעת האם הם מתקיימים או לא. זאת ועוד, עפ"י מידע המגיע מפורטוגל ישנה כוונה אף להקל את התנאים על הקטינים, ולאפשר להם לקבל אזרחות ישירות במסלול "מגורשי ספרד" ולא לחייב אותם להמתין עד לגיל 18.

לסיכום, המלצות שלנו לגבי הוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים

  • קטין מגיל 16 ומעלה – מומלץ להמתין עד לגיל 18 ולצאת לדרך במסלול של "חוק צאצאי המגורשים".
  • קטין עד גיל 16 – מומלץ שאחד ההורים שזכאי לכך יתחיל מיידית את התהליך במסלול של "חוק צאצאי המגורשים" ולאחר שיקבל את האזרחות – הקטין יגיש בקשה אף הוא במסלול של חוק האזרחות הרגיל; אם לשני ההורים יש אפשרות לקבל את האזרחות הדבר עדיף, שכן הוא יקל משמעותית על קבלת האזרחות של הקטין בהמשך. בכל מקרה מומלץ שההורה יתחיל את התהליך כדי שישמש בעתיד "גשר" לקבלת האזרחות ע"י צאצאיו.
  • הכי חשוב – אזרחות פורטוגלית לקטין, ואין זה משנה באיזה מסלול, הינה צעד חכם ביותר והשקעה פנטסטית לעתידו של הילד וכל של צאצאיו וצאצאי צאצאיו; בעלות שווה לכל נפש ייפתחו בפניו בעתיד אין ספור אפשרויות והזדמנויות במדינה נעימה, בטוחה ויפהפייה ובכל שאר מדינות האיחוד האירופי, ובעולמנו שהפך לכפר גלובלי – זה יתרון עתיד ושדרוג משמעותי.

מוזמנים לקרוא המלצות ממי שכבר הוציא דרכון פורטוגלי עם דרור חייק

שאלות ותשובות על דרכון פורטוגלי לילדים

האם אזרחות פורטוגלית נחשבת לאזרחות אירופאית?

כן. אזרחות פורטוגלית הינה אזרחות אירופאית מלאה לכל דבר ועניין ולכן כדאי להוציא אזרחות פורטוגלית לילדים שלכם

מה היתרונות של אזרחות פורטוגלית לילדים בוגרים / צעירים?

הילד/הצעיר בעל אזרחות פורטוגלית יוכל בין היתר לעבוד בכל מדינה באירופה, לטייל בכל מקום (כמעט) בעולם בלי ויזה, ללמוד במוסדות לימוד נחשבים באירופה, בחלק מהמקרים ללא עלות ובחלק בסיבסוד חלקי.

אני בעל אזרחות פורטוגלית, האם אוכל להוציא דרכון פורטוגלי לילדים שלי?

כן, החוק הפורטוגלי קובע (כמו הישראלי) שכל מי שנולד לאזרח פורטוגל – מקבל אוטומטית אזרחות.

בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי חינם!

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? רוצים שנערוך עבורכם בדיקת זכאות ראשונית ללא תשלום? מלאו את כל הפרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נחזור אליכם בהקדם

    שלח