ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

אזרחות כפולה: מהי ואילו יתרונות היא מקנה?

אזרחות כפולה

אדם בעל אזרחות כפולה הוא אדם שמחזיק ביותר מאזרחות אחת. בישראל מותר לאדם להחזיק באזרחות נוספת (ואף יותר מאחת) מלבד אזרחותו הישראלית, אבל החוק עדיין רואה אזרח זה קודם כל כאזרח ישראל לכל דבר ועניין. כלומר, גם על אזרח ישראלי שמחזיק באזרחות ממדינה נוספת לקיים את החוקים והדרישות של החוק בישראל, למשל שירות צבאי, עמידה בפני בתי משפט, וכל חובה חוקית שכל אזרח ישראלי צריך לעמוד בה. לכל מדינה בעולם יש המדיניות שלה בנושא, חלק מהמדינות מתירות אזרחות כפולה או משולשת כמו ארה"ב. חלק מהמדינות לא מתירות לאזרחיהן להחזיק באזרחות כפולה ופועלות לפסילת האזרחות של אזרחים במקרה שהם פועלים באופן יזום להשגת אזרחות נוספת, ובמקרים מסוימים מדובר בעבירה פלילית של ממש לפי חוקי המדינה, לדוגמה בערב הסעודית.

פורטוגל אינה מטילה הגבלות על מספר האזרחויות בהן אדם יכול להחזיק, ואין מניעה להיות אזרח פורטוגל ובמקביל להחזיק גם באזרחות ישראלית, בריטית, אמריקאית לדוגמא ואף בכולן בו זמנית.

 

האם כדאי לממש את הזכאות לאזרחות נוספת? האם אזרחות כפולה מקלה במעבר בין מדינות או בכניסה למדינות מסוימות? האם יש לכך יתרונות נוספים חוץ מההקלה בכניסה למדינות? על כך במאמר הבא.

 

מי רשאי לקבל אזרחות כפולה?

לקבלת אזרחות כפולה יש כמה קריטריונים, ולכל מדינה קריטריונים משלה. לרוב, ילדים שהוריהם עלו ארצה ממדינות אחרות, ולהוריהם אזרחות של המדינה ממנה עלו, זכאים לדרכון זר. צאצאים של משפחות שגורשו מספרד או פורטוגל זכאים להוצאת דרכון פורטוגלי. נישואים לאדם בעל אזרחות זרה יקנו לבן/בת הזוג אזרחות מאותה מדינה. יש גם מדינות שמקנות אזרחות בתנאים מוגדרים שאינם התנאים שפורטו קודם, למשל אוסטרליה מאפשרת התאזרחות לבעלי מעמד תושב קבע שמתגוררים לפחות שנתיים במדינה. ייתכן כי אנשים שנאלצו לוותר על אזרחותם ממדינה אחרת בעת עלייתם לארץ וקיבלו אזרחות ישראלית במסגרת חוק השבות, יוכלו לפנות למדינה שבה נולדו ולבקש חידוש אזרחות, זאת בכפוף למדיניות של אותה מדינה.

מהם היתרונות באזרחות כפולה?

לאזרחות הכפולה יש יתרונות שיכולים להתברר כמשמעותיים במהלך ביקור במדינה, מעבר בין מדינות או כאשר מעוניינים ברילוקיישן.

  • דרכון נוסף יכול להאיץ את המעבר בשדה התעופה כשנכנסים או כשעוזבים את המדינה. אזרח של אותה מדינה יעבור במהירות את ביקורת הדרכונים בכניסה למדינה, ובעיקר במדינות שבהן דורשים להציג את הדרכון גם בזמן העזיבה.
  • חלק מהמדינות דורשות ממבקרים שאינם אזרחיהן הוצאת וויזה לפני הכניסה לשטחן. בעלי דרכון אירופאי יוכלו להיכנס למדינות אלו ללא הוצאת וויזה, ולמעשה חוסכים את העיסוק בבירוקרטיה וגם זמן בכניסה וביציאה מהמדינה.
  • מי שמעוניין ברילוקיישן יוכל לעשות זאת ביתר קלות כשכבר יש לו אזרחות של אותה המדינה, ימנע מעצמו את הבירוקרטיה הנוגעת לכך, יוכל להתחיל לעבוד במהירות ולבנות את חייו במקום החדש ללא עיכובים.
  • מי שמעוניין ללמוד במוסדות אקדמאיים בחו"ל יוכל לעשות זאת ללא הוצאת וויזת סטודנט, שלפעמים מגבילה סטודנטים בנושאים מסוימים כמו אפשרויות עבודה.
  • ניתן לעבוד בחו"ל באופן חוקי וללא הוצאת וויזת עבודה, ולכן גם אפשרויות התעסוקה פחות מוגבלות ותנאי ההעסקה יכולים להיות טובים יותר.

מהם החסרונות אזרחות כפולה?

יחד עם היתרונות הרבים שמקנה אזרחות נוספת, כל בעל אזרחות כפולה צריך להכיר גם את החסרונות שבכך.

  • כאזרח המדינה הנוספת, על בעל האזרחות לשלם מיסים כחוק ולפי התקנות הקבועות בכל מדינה. גם אם בעל האזרחות לא בהכרח מתגורר באותה מדינה, עליו לבדוק את דרישות החוק בנוגע לתשלומי חובה שעליו לבצע בתור אזרח המדינה. למשל, בישראל תשלומי ביטוח לאומי הם עדיין חובה על פי חוק גם למי שאינו מתגורר בארץ, אלא אם קיבל פטור נקודתי המוסדר על פי חוק מול רשויות המדינה.
  • במדינות מסוימות, כמו בישראל, חובת שירות צבאי מעוגנת בחוק וכל אזרח חייב לבצע אותו. אם אזרח ישראלי מתגורר בחו"ל ובעל אזרחות כפולה, הוא עדיין יקבל צו ראשון וצו גיוס כדי למלא את חובתו כאזרח. הדבר דומה גם במדינות אחרות, כל מדינה בהתאם למדיניות והחוקים שלה.

 

מידע נוסף בנוגע לחובות של אזרח ישראלי בעל אזרחות פורטוגלית תוכלו לקרוא במאמר הבא.

נציין רק בקצרה כי פורטוגל אינה מטילה חובות מס על אזרחיה אשר מקום מושבם הקבוע אינו בפורטוגל (לדוגמא – אזרח ישראלי המתגורר דרך קבע בישראל, אך מחזיק אזרחות פורטוגלית בנוסף, לא יידרש לשלם מיסים בפורטוגל אלא בישראל בלבד, וזאת מכוח האמנה למניעת כפל מס שנחתמה בין ישראל ופורטוגל).

 

לסיכום:

בעלי אזרחות כפולה יכולים ליהנות מכל היתרונות שמקנה דרכון זר. כדי לבדוק זכאות לדרכון פורטוגלי, כדאי לבדוק האם שם המשפחה שלכם מופיע ברשימת שמות המשפחה שזכאים לדרכון פורטוגלי בעקבות אירועי גירוש ספרד. השם שלכם לא מופיע ברשימה? אל תשכחו שבמשך השנים שמות רבים עברו שינויים, עוברתו או הוחלפו, ולכן אם השם שלכם לא ברשימה זה לא אומר שאתם לא זכאים.  כדי לבדוק את הזכאות, צרו קשר או השאירו פרטים ואנחנו נבצע בדיקה ראשונית עבורכם, ללא עלות, כדי לבדוק את הזכאות באופן מקצועי ולמצות את כל האפשרויות שמאפשרות את קבלת הדרכון הפורטוגלי. כך תוכלו לממש את הזכאות שלכם לאזרחות נוספת, ובהקדם.