ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

נדל"ן בפורטוגל

לאחרונה הפכה פורטוגל לאחד היעדים החמים להגירה, ובין היתר, גם בעבור ישראלים. שני גורמים היו לדבר:

הראשון הוא הטבות מס מרחיקות לכת שניתנות למי שקובע תושבות במדינה. ההטבות הללו כוללות מס הכנסה קבוע ומופחת, ופטור על מיסים שונים כגון רווח הון או מס על השכרת נכסים.

הגורם השני נוגע לישראלים והוא ההכרה של ממשלת פורטוגל ביהודים אשר מוצאם בגירוש קהילות ספרד ופורטוגל, כבעלי זכות לאזרחות פורטוגלית.

גורם נוסף שהשפיע על השוק הוא המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008. פורטוגל חוותה את המשבר הכלכלי העולמי של אותה התקופה בעוצמות גבוהות. הכלכלה במדינה סבלה מהאטה בייצוא, באחוזי אבטלה גבוהים ובייאוש כבד. כחלק מהסיוע הכלכלי של האיחוד האירופאי למדינות חלשות, קיבלה פורטוגל סל סיוע בסך עשרות מיליארדי אירו. מחירי הנדל"ן הושפעו באופן ישיר מהמשבר, ולקח זמן רב עד שהם התייצבו. בשנים האחרונות נרשמה התאוששות וכיום המגמה היא עליית מחירים הדרגתית. נוסף על ההתאוששות, רפורמות חדשות במדינה מסייעות ליצור איזון וייצוב כלכליים ותקציביים.

שלושת הגורמים הללו יצרו הזדמנות מצוינת להשקעה בנדל"ן בפורטוגל, שנמצאת בתנופת פיתוח. המדינה נהנית ממגמה של תחרותיות במשק, שיעורי אבטלה שהולכים וקטנים ועלייה בהיקפי הייצוא.

איך כדאי להשקיע נדל"ן בפורטוגל?

ראשית, כדאי להבהיר: השקעה בנדל"ן בפורטוגל לא מותנית באזרחות או בדרכון פורטוגלי. כל אדם יכול לרכוש נכס בפורטוגל וליהנות משיעורי תשואה גבוהים, כשההשקעה בפורטוגל יכולה להיעשות בכמה אפיקים:

השקעה בערים הגדולות

ההשקעות הפופולריות ביותר הן כרגע בליסבון הבירה. זוהי באופן טבעי העיר בה נמצא מרכז העניינים, ובה עוברים כל התיירים, הסטודנטים והמבקרים. נכסים בליסבון יכולים להיות מושכרים במהירות רבה ביותר, ממש כמו כל עיר מרכזית בעולם. התנועה הערה של התיירים, לצד הצעירים שנוהרים אל המדינה האטרקטיבית, מאפשרים לבצע השכרה של נכסים לטווח קצר או ארוך בדומה למודל אייר בי אן בי. השכרה כזו יכולה להניב תשואות גבוהות בכ-80% על השכרה לשוכר יחיד לתקופה ארוכה. זו הערכה שכבר כוללת בתוכה את דמי הניהול והטיפול הגבוהים של מודל כזה.

דירת 3 חדרים במצב טוב יכולה לעלות כ-300,000-350,000 יורו. דירות גדולות יותר, ובעיקר דירות חדשות, יכולות להגיע עד למחיר של 400-600 אלף יורו בקירוב. אם תקנו דירה ישנה, ניתן לשפץ אותה ולהעלות את הערך שלה בטווח הקצר והארוך. המחירים עשויים להשתנות בהתאם לגודל הדירה, מצבה והמיקום שלה, אך טווח המחירים הוא פחות או יותר כפי שנכתב, ובעיקר – זול באופן משמעותי מישראל.

חשוב לדעת שדירות הממוקמות במרכז ערים גדולות, ובעיקר בעיר בירה, בעלות פוטנציאל גדול לעתיד. קשה לדעת מה ילד יום, אבל מניסיון במקומות אחרים, אנחנו יודעים לומר שעליות המחירים של נכסים במרכזי ערים יקרות הן חדות מאד. לדוגמה, הייתה תקופה שדירות במרכז מדריד או מילאנו היו בהישג יד, והיום הן עניין למיליונרים בלבד.

ואם לא רוצים להשקיע דווקא בליסבון, שבאופן טבעי יקרה יותר מאשר ערים קטנות או פרברים, ניתן למצוא נכסים נוספים להשקעות נדל"ן בפורטוגל, למשל בערים אחרות כמו פורטו. יש שיגידו שהעיר לא מטופחת דיה ורחוקה ממיצוי הפוטנציאל שלה. מנגד, בפורטו תוכלו למצוא הזדמנויות השקעה, ואפילו בסכומים נמוכים שיקנו לכם נכס עם פוטנציאל אדיר לעליית ערך ותשואה יפה משכירות.

השקעה בחוות או שטחים חקלאיים

זהו אפיק השקעה שמתאים לשני סוגים של משקיעים.

הסוג הראשון הוא מי שרוצה לעבור לפורטוגל ולגור בה באזור כפרי. כך ניתן לרכוש בית וחלקה שיישארו לטווח ארוך, וגם להנות מחווה שלמה ומאדמה משלכם בפורטוגל במחיר של דירה קטנה בפרברי ישראל.

הסוג השני של המשקיעים הוא הספקולטיביים, כלומר משקיעים שיש להם מצד אחד הון אותו יוכלו לרתום לטובת ההשקעה, ומהצד השני את הנחת להמתין למציאת הזדמנויות חדשות באזורים הכפריים של פורטוגל, שיום אחד אולי יהיו שווים הרבה מאד כסף. החיסרון הגדול הוא ויתור על גמישות מבחינת ההשכרה של נכסים כאלו, ומכאן נובע גם וויתור על תשואה שוטפת משכירות. כאמור, זוהי השקעה לטווח ארוך למי שיכול לעמוד בכך.

השקעה בשטחים עסקיים וחנויות

שטחים עסקיים וחנויות יכולים להיות גם הם השקעה כדאית. ייקח למדינה עוד זמן רב עד שתדביק את נתוני התוצר של המדינות העשירות באירופה, וספק אם זה יקרה בימינו. מהצד השני, מדינה שהכלכלה שלה גדלה, ותהליך ההזדקנות של האוכלוסייה נעצר, יוצרת ביקושים גדולים לשטחי מסחר ותעשיה. הגידולים צפויים להתרחש בעיר הבירה וסביבתה. בכל הנוגע לשטחי מסחר, עדיף להתמקד בנכסים מאד איכותיים ומרכזיים שנמכרים בהזדמנות. נכסים כאלו יבטיחו שוכרים עסקיים יציבים שלא יצרו בעיות בתשלומי השכירות.

 

השקעות נדל"ן בפורטוגל – לא רק להשקעה

חשוב לדעת שהשקעות נדל"ן בפורטוגל מתאימות גם ליזמים וכרישי נדל"ן שמחפשים הזדמנויות, וגם לאנשים פרטיים שמעוניינים לרכוש נכסים לצורך מגורים ורילוקיישן למדינה. מדובר בשוק מתפתח אך עדיין זול בהרבה משוק הנדל"ן בישראל, ולכן גם משקיעים פרטיים ואפילו זוגות צעירים ומשפחות יכולים לרכוש נכסים בפורטוגל.

 

מה גובה המס שאתם צפויים לשלם על הרכישה?

תחום מיסוי הנדל"ן בפורטוגל שונה מעט מהנהוג בארץ. בדרך כלל, נהוג לשלם מס העברה על נכסים בפורטוגל בשווי של כ-6%, אך במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור על המס הזה.

יש לשלם גם מס בעלות על הנכס, כאחוז משוויו (ייתכן שינוי בגובה המס בהתאם לשווי הנכס).

קיים מס שלישי והוא מס בולים, מס נוסף שנדרש מרוכשים בשווי של כאחוז אחד.

 

האם ניתן לקבל פטור על המיסים?

במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור על חלק מהמיסים המוטלים על רכישה של נכסים. למשל, נכסים עד שווי מסוים פטורים מחלק מהמיסים, כאשר מדובר בנכס המיועד למגורים ולא להשקעה.

כדי לדעת האם אתם פטורים ממס על נכסי נדל"ן בפורטוגל, כדאי ליצור קשר עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום זה במדינה.

סיכום

פורטוגל הפכה ליעד חם בקרב לא מעט משקיעים בארץ ובעולם, בזכות שינויים ורפורמות בתחומי ההגירה, הקלות המיסוי והתרת הרגולציה. אמנם המדינה לא מתועשת כמו מדינות אחרות ביבשת, אבל המגמה בה חיובית. פורטוגל היא אחרי הכל חברה מן המניין באיחוד האירופאי, והיא מדינה עם תרבות עשירה, היסטוריה מפוארת ועם גאה. כל אלו עושים אותה לאחד מיעדי ההשקעה הטובים ביותר בזמננו.

בדיקת זכאות חינם!

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? רוצים שנערוך עבורכם בדיקת זכאות ראשונית ללא תשלום? מלאו את כל הפרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נחזור אליכם בהקדם


    שלח