ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

מי זכאי לקבל דרכון פורטוגלי?

בדף זה נעמוד על הקריטריונים ותנאי הסף לפיהם ניתן לקבל אזרחות פורטוגלית.

תנאי הסף:

על המבקש להיות יהודי מעל לגיל 18 וללא עבר פלילי, וכמובן – עם הוכחת זיקה למגורשי ספרד ופורטוגל (את זה אנו כבר נסייע לכם להוכיח).

חשוב לציין כי המבקש אינו תלוי בהגשת בקשה מוקדמת או בקבלת אזרחות פורטוגלית של הוריו או סבו וסבתו, ויכול להגיש את הבקשה באופן עצמאי.

ילדים מתחת לגיל 18 להורה אשר קיבל אזרחות מכח החוק החדש, יוכלו לקבל גם את האזרחות על בסיס חוקים אזרחיים אחרים של ממשלת פורטוגל אך לא באופן אוטומטי.

לעומת זאת, במידה והילד נולד להורה לאחר שזה קיבל אזרחות פורטוגלית, ייחשב הילד לאזרח פורטוגלי באופן אוטומטי ויהיה זכאי כמובן לדרכון.

הקריטריון הבסיסי – הוכחת הקשר בין המבקש למגורשי ספרד ופורטוגל

אמנם דרישה זו נשמעת מסובכת במיוחד וקשה להוכחה לרוב צאצאי המגורשים, אך בשביל זה אנחנו כאן, עם הניסיון אותו צברנו.

היות וישנו קושי רב בהוכחת הקשר דרך מסמכי זהות שונים, הן מפאת הזמן הרב שעבר (כ-500 שנים מאז הגירוש) והן בבעייתיות שבמציאת מסמכי הזהות בארכיונים השונים של ממשלת פורטוגל ומנהל האוכלוסין, ניתנה לקהילות היהודיות בפורטוגל (המרכזיות – בפורטו וליסבון), הסמכות להחליט מי ייחשב כ"צאצא" מגורשי פורטוגל וכיוצא בכך – מי יהיה זכאי לקבל אזרחות פורטוגלית.

את הבחינה הנ"ל הקהילה היהודית בפורטוגל מבצעת תחילה על בסיס שם משפחתו וארץ מוצא הוריו או סביו של המבקש, דרך רשימת שמות משפחה המפורסמת בחוק, אשר הוכרו כבעלי זיקה למגורשי ספרד ופורטוגל (כאן נזכיר כי מרבית מגורשי ספרד גורשו בתחילה לפורטוגל, לפני שגורשו גם ממנה, ולכן רבים ממגורשי פורטוגל אוחזים בשמות משפחה "ספרדיים").

בנוסף, מבצעת הקהילה היהודית חיפוש במאגרי מידע שונים, לרבות כאלו ספרדיים, בהם מופיעות עדויות שונות לשם משפחתו של המבקש. נציין כי גם שמות משפחה שלא מופיעים בחוק כאמור, יכולים להיות כמוכרים ע"י הקהילה היהודית כבעלי זיקה למגורשים.

הסבירות כי שם משפחתו של אותו צאצא למגורשי ספרד המופיע ברשומות ייחשב גם כצאצא למגורשי פורטוגל – גבוהה מאוד.

עם זאת, בנוסף לעדות על בסיס שם המשפחה, תבקש הקהילה היהודית בפורטוגל לראות (באם יש) עדויות נוספות לזיקתו של המבקש לספרד ולפורטוגל. מגוון העדויות רב וכולל את מדינת המוצא של הוריו או סביו של המבקש (מדובר במדינות רבות אליהן הגיעו המגורשים, מהודו שבמזרח ועד אמריקה הלטינית במערב. בהקשר הישראלי – מדובר ברוב ארצות המזרח התיכון וצפון אפריקה), בנוסף למסמכים שונים ומגוונים (כתובות, ספרים, תמונות ופסקי דין רבניים) המעידים על הקשר ליהדות פורטוגל.

ידיעת שפת הלאדינו (שפה שהתפתחה לאחר הגירוש ונשתמרה בקהילות יהודיות שונות כגון טורקיה, מדינות הבלקן ויהודי צפון אפריקה), יכולה לשמש כעזר רב, כמו גם הצגת מסמכים וספרים שונים בשפה זו. בנוסף – עדויות שונות על האופי התרבותי, מנהגים, שירים, סגנונות תפילה וכיוב', שנשתמרו במהלך השנים, מפורטוגל ועד היום.

ושוב נדגיש – מסמכים והוכחות אלו אינם חובה בדרך לקבלת האזרחות – הם בהחלט מסייעים ומחזקים את הסיכוי אבל ניתן להצליח גם בלעדיהם.

סרטון אנימציה קצר שמסביר הכל על האזרחות הפורטוגלית - מומלץ!

בדיקת זכאות חינם!

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? רוצים שנערוך עבורכם בדיקת זכאות ראשונית ללא תשלום? מלאו את כל הפרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נחזור אליכם בהקדם

שלח