ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

דרכון פורטוגלי ליוצאי טוניס (תוניס)

 

שנת 2015 הביאה עמה בשורה נהדרת לצאצאיהם של מגורשי ספרד ופורטוגל, משום שהרשויות במדינות הללו, החליטו בצעד חסר תקדים, להעניק לצאצאי המגורשים דרכון פורטוגלי. לא הרבה יודעים, אבל ישראלים יוצאי טוניס עשויים להיות זכאים לקבלת הדרכון המיוחל, והאמת היא שהסיכויים די גבוהים. סקרנים? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

הקהילה היהודית בטוניס

עוד מהמאות הראשונות לספירה, נדמה שהייתה קיימת בטוניס קהילה יהודית, כשניתן לעגן זאת בממצאים ארכאולוגיים שנמצאו באזור, המעידים על קיומו של בית כנסת ארכאי. למרות שאין עדויות מדויקות, הסברה היא שכבר בתקופות עתיקות הקהילה היהודית ספגה התנכלויות שונות מצד האוכלוסייה והממשל, לרבות מעשי כפייה להמרת דתם. יחד עם זה, יש לציין שבאלף הראשון לספירה ובתחילת האלף השני, ניכר כי הקהילה היהודית בטוניס אופיינה בהצלחה בתחומים שונים, כמו תרבות, כלכלה וכו'. אבל איך כל זה קשור להוצאת דרכון פורטוגלי? ובכן, לאחר גירוש ספרד ופורטוגל, רבים מהמגורשים וצאצאיהם הגיעו לטוניס, שם הם פתחו דף חדש במטרה לחיות את חייהם ולהישאר נאמנים לדת היהודית.

הסיפור לא מסתיים שם. למעשה, כבר בתחילת המאה ה-20, הציונות החלה להיות דומיננטית בקרב משפחות רבות, והובילה לא מעט יהודים מהקהילה לקחת חלק בגיוס משאבים לטובת הפעילות הציונית. במלחמת העולם השנייה, גרמניה הנאצית לא הקלה על יהודי טוניס, ולמרות שסיפורם כמעט ואינו מסופר, גם בני הקהילה נטבחו ונשלחו למחנות ריכוז, בדומה לסיפורם של יהודי אירופה. בשל כל אלה, ולצד התנכלויות רבות שספגה הקהילה היהודית, רבים מבני הקהילה החליטו לעלות לארץ ולחיות את חייהם בישראל.

בישראל חיים לא מעט אזרחי יוצאי טוניס, שעשויים להיות צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל, ועל כן הם זכאים להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי – דרכון שיעניק להם מגוון רחב של יתרונות במדינות האיחוד האירופי (לצד יתרונות נוספים), ולו בשל העובדה שהוא מקנה לזכאים אזרחות אירופאית. אם גם משפחתם הגיעה מטוניס, ואתם מכירים את ההיסטוריה של גירוש ספרד מסיפורים משפחתיים שעברו מדור לדור, ייתכן שגם אתם זכאים לקבל דרכון פורטוגלי וליהנות מכל יתרונותיו.

 

מאיפה מתחילים?

הצעד הראשון שעליכם לבצע, הוא חיפוש שם משפחתכם במאגר שמות משפחה שפורסם על ידי הרשויות. במאגר תמצאו אלפי שמות משפחה של בני הקהילה היהודית שגורשו מספרד ופורטוגל. חשוב לציין שגם אם שם משפחתם אינו מופיע ברשימה, זה לא אומר שאתם לא זכאים לקבלת הדרכון. אל תשכחו שעברו לא מעט שנים, ושמות משפחה רבים שונו והשתנו, ולכן רצוי לבצע בדיקה מקיפה יותר.

פה נעצור לציין שניתן לבצע בדיקת זכאות ראשונה ללא עלות באמצעות האתר שלנו (או דרך עמוד צור קשר). כל מה שנצטרך זה שם ושם משפחה ואת שמות המשפחה של ההורים וארץ המוצא שלהם. כמו כן, אם הוריכם נולדו בארץ, נצטרך עבור הבדיקה את שמות הסבים שלכם וארץ מוצאם. אם תימצאו זכאים, תוכלו להמשיך בתהליך ולהגיש לרשויות בפורטוגל בקשה מסודרת לקבלת הדרכון, כשכמובן נלווה אתכם לכל אורך הדרך ונסייע לכם לצלוח אותה.

 

ישראלים רבים, צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל, זכאים להגיש בקשה לרשויות ולקבל דרכון פורטוגלי שיקנה להם שלל מעלות ויתרונות. בין הזכאים, נמצאים גם ישראלים יוצאי טוניס כמו גם ישראלים נוספים יוצאי עדות המזרח, כך שאם יש לכם שורשים מטוניס – סביר להניח שהסיכוי לקבל דרכון פורטוגלי גבוה במיוחד. בצעו עוד היום בדיקת זכאות חינמית, ותוכלו ליהנות מאזרחות אירופאית ומגוון רחב של יתרונות ייחודיים.

בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי חינם!

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? רוצים שנערוך עבורכם בדיקת זכאות ראשונית ללא תשלום? מלאו את כל הפרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נחזור אליכם בהקדם

    שלח