ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

דרכון פורטוגלי חוק חדש -הרפורמה החדשה עדכני ל2024

תמונה של דרכון פורטוגולי

בשנים האחרונות מדיניות ההגירה במדינה השתנתה לטובת הישראלים, מה שאפשר לאלפים להוציא בקלות יחסית דרכון אדום של האיחוד האירופי. כעת מסתמן שהמצב צפוי להשתנות – רפורמה חדשה שעדיין לא נכנסה לתוקף תשים סוף לתהליך הקל והמהיר והוצאת הדרכון תהיה מעתה מורכבת הרבה יותר. אז מה היה עד עכשיו? מהם עיקרי הרפורמה החדשה? איך אפשר לקבל בכל זאת דרכון ואזרחות פורטוגלית ואיך קשורה לכל הדבר הזה קהילת יהודי פורטוגל? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא.

 

דרכון פורטוגלי חוק חדש

כדי להבין מהי בדיוק הרפורמה הזאת, כדאי להבין מה היה עד עכשיו. לפני קצת יותר מעשור השתנתה מדיניות ההגירה של פורטוגל ואפשרה לצאצאים של אנוסי ספרד לקבל אזרחות כתיקון היסטורי לגירוש יהדות ספרד ופורטוגל. בפועל – כל יהודי בישראל ובעוד מספר מדינות בעולם שלו שם משפחה ספרדי כלשהו (לצורך העניין ביטון, אזולאי או וקנין) זכאי באופן עקרוני לקבל את הדרכון. התהליך היה פשוט למדי, לא היה צורך בהוכחות שקשה להשיג (תעודות לידה ופטירה של הורים או סבים וסבתות הספיקה) ובתוך כשנה וחצי אפשר היה לקבל את האזרחות והדרכון. את הזכות הזאת ניצלו נכון להיום עשרות אלפי יהודים ברחבי העולם שרובם מישראל.

הרפורמה החדשה שמה סוף לכך, מעתה יש צורך לספק הוכחות חזקות יותר לקשר ליהדות פורטוגל כמו שימוש בשפת הלדינו, רישומים של בתי כנסת, צילומים של קברים, רישומי צוואות וכן הלאה. מעבר לכך – מעתה יש צורך להוכיח זיקה חזקה יותר לפורטוגל גם בימים אלו באמצעות ביקורים תכופים בפורטוגל או קבלת נכס בפורטוגל בירושה או הצוואה. אגב, אלו הם תנאים מחמירים יותר מאלו שנחזו בהתחלה עוד לפני שהרפורמה נכנסה לתוקף. בתחילה ההשערה הייתה שהוכחת הזיקה תוכל להיות בעלות על נכס בפורטוגל, ידיעת השפה הפורטוגלית, מגורים של שנה במדינה או ביקורים תכופים וכי יהיה צורך לעמוד באחד התנאים בלבד. הרפורמה הזאת בעצם הביאה לכך שכבר לא כל כך פשוט להוציא דרכון פורטוגלי כבעבר ומי שלא החל בתהליך בטרם הרפורמה יתקשה מאוד לקבל את הדרכון המיוחל.

 

דרכון פורטוגלי הקשחת התנאים – למה החליטו לשנות את החוק?

את החוק החלו ליישם בשנת 2015 בלי הגבלת זמן, והרעיון היה שבגלל הקושי להוכיח קשר ישיר לפורטוגל (שכן הגירוש היה לפני מאות שנים) יסתמכו על חוק דומה המאפשר קבלת אזרחות בהצגת האזרחות של הסבא או הסבתא. מה שקרה הוא שאלפי יהודים וישראלים הגישו בקשות וקיבלו את האזרחות, מה שעורר את תשומת הלב של השלטונות בפורטוגל. לפני כשנה וחצי, פחות או יותר, החלו לחקור את הנושא לעומק והבינו כי השיטה הנוכחית יותר מדי מקלה וכך החלו לבחון את החוק מחדש ויזמו את הרפורמה.

 

איך הסתבכו יהודי פורטו?

כאשר החלו השלטונות הפורטוגליים לבחון לעומק את כל נושא מתן הדרכונים ליהודים, עלה חשד מסוים כלפי הקהילה היהודית בפורטו שעורר את זעמם. מחקירה ראשונית עלה שלכאורה הפך כל המפעל הזה של הנפקת הדרכונים למגורשי ספרד ופורטוגל לעסק לכל דבר ועניין שמגלל הרבה מאוד כסף. עלה חשד שלא מעט גורמים בקהילה (לרבות ישראלים שקיבלו אזרחות והיגרו לפורטו) זירזו הליכים תמורת ״תרומה לקהילת פורטו״ שנתבקשה באופן רשמי ובמסמכים כתובים לכל מבקש בקשה (מדובר בסכומים של מאות יורו לכל מבקש). עוד עולה מבדיקות ראשוניות שלא מעט אנשי מפתח בקהילה צברו הון של מיליונים מאותן התרומות (כמו רב הקהילה ליטבק למשל) וכך בעצם החליטו הרשויות לסתום את הגולל על כל החגיגה הזאת. מן הראוי לציין שהכול בגדר החשדות ושיכול להיות מאוד שהקהילה היהודית התנהלה כשורה, אבל התוצאה הסופית לא משנה. הפעילות של הקהילה בפורטו שבה התנהלו רוב הבקשות (בגלל היחס המקל) נעצרה.

 

אזרחות פורטוגלית עדכונים – האם עדיין ניתן להוציא דרכון פורטוגלי? התנאים החדשים לקבלת דרכון פורטוגלי בשנת 2024

אם כך – מי שרוצה להתחיל בתהליך היום חייב לעמוד בתנאים מחמירים. ראשית יש להוכיח קשר חזק יותר ליהדות פורטוגל ולגירוש ספרד: אלו יכולים להיות צילומים של קברים, רישומים בבתי כנסת בפורטוגל, מסמכים עתיקים כמו צוואות או ירושות, ידיעת שפת הלדינו ועוד. מעבר להוכחה הזאת, כדי לקבל את הדרכון צריך להחזיק בנכס שהתקבל בירושה או על פי צוואה – או לחלופין לבלות פרקי זמן ארוכים בפורטוגל (ניסוח מעורפל ועד עתה אין הגדרה מדויקת וברורה). מדובר בלי צל של ספק בתהליך ארוך, מורכב ומסורבל יותר מזה שהיה בעבר ובסופו של דבר הוא ימנע מהרבה מאוד ישראלים לקבל את הדרכון ואת האזרחות המיוחלים.

 

האם הרפורמה משפיעה על מי שכבר בתהליך להוצאת הדרכון?

לא. חשוב לשים לב כי הרפורמה החדשה נכנסה לתוקף בראשון בספטמבר בפורטוגל. מהשלטונות ומהקהילות היהודיות בפורטו ובליסבון נמסר כי כל מי שהספיק להגיש את הבקשה לפני התאריך הזה יוכל לקבל את הדרכון והתהליכים יסתיימו כרגיל. לעומת זאת, מי שלא הגיש בקשה ויתחיל עכשיו, כבר יצטרך לעמוד בתנאים הנוכחיים שהם כפי שאפשר לראות קשים מאוד.

 

שורה תחתונה: מי עדיין יכול לקבל אזרחות פורטוגלית?

אז האם השינוי אומר שישראלים כבר לא ממש יכולים להוציא דרכון פורטוגלי? לא – ואם כבר הספקתם להוציא בעצמכם אזרחות פורטוגלית ולקבל את הדרכון, זה בהחלט משחק לטובתכם. אזרחות פורטוגלית לבן זוג ניתנת בכל מקרה של נישואים במשך שש שנים או לפחות שלוש שנים לפחות, כאשר ישנו צאצא משותף שהוא בעל דרכון פורטוגלי. שימו לב – מדובר בזכאות אוטומטית לדרכון בלי קשר למוצא ובלי התניות כמו ידיעת השפה הפורטוגלית או מגורים בפורטוגל. זה בהחלט יתרון וזהו משהו ייחודי לפורטוגל שכן בשאר מדינות אירופה ישנם תנאים מגבילים שכאלו. כמו כן אפשר להסדיר אזרחות פורטוגלית לידועים בציבור אם כי זהו תהליך מורכב ומסורבל יותר.
לחצו כאן לבדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי

 

כמו כן – אפשר להוציא אזרחות פורטוגלית לילדים שהם קטינים מתחת לגיל 18 בתנאי שאחד ההורים הוא אזרח פורטוגל. כלומר שאם יש לכם אזרחות פורטוגלית, כדאי מאוד למהר ולהוציא דרכון לילדים הקטינים ולבני הזוג בטרם ישתנו ההנחיות גם כאן.

 

תוך כמה זמן מרגע שהתחלתי את התהליך אני אמור לקבל את הדרכון?

עוד בטרם נכנסה הרפורמה לתוקף, הגיעו לא מעט דיווחים של מבקשים על עיכובים וסחבת לא אופיינית ונראה כי בגלל השינוי שהתרחש יחסית לאחרונה, דברים נעשו איטיים ומסורבלים יותר. באופן רגיל התהליך כולו אורך בין שנה לשנה וחצי – כלומר כ-18 חודשים בממוצע מיום הגשת הבקשה הראשונית ועד לקבלת הדרכון המיוחל. יכול להיות שעכשיו התהליך ייקח יותר זמן ויש לעקוב אחר הודעות ועדכונים של השלטונות ופורטוגל ושל הקהילות היהודיות בפורטו וליסבון. כך או כך מבטיחים נציגי הקהילות כי מי שכבר החל את התהליך ונמצא זכאי לדרכון הפורטוגלי, אכן יקבל אותו בסופו של דבר.

 

האם יש סיכוי שגם את האפשרויות הקיימות יבטלו?

התשובה היא כן – הכול יכול לקרות. מדיניות הגירה של מדינות משתנה תמיד לאורך ההיסטוריה ומושפעת מלא מעט פרמטרים כאלו ואחרים. מה זה אומר? שכל עוד המדיניות היא מקלה (וזה נכון אגב לגבי כל מדינה ולא רק לגבי פורטוגל) ועומדים בתנאים לקבלת האזרחות – אז שווה לנצל את המומנטום ולהגיש את הבקשה. אז נכון, מפני שהתנאים הנוכחיים של הרפורמה הם מחמירים, לא סביר שנראה החמרה, לפחות לא בזמן הקרוב. עם זאת צריך לזכור שאף פעם אין לדעת ושינויים תמיד יכולים לקרות. שימו לב כי יכול להיות שבעתיד תחליט ממשלת פורטוגל ליישר קו עם שאר מדינות אירופה לגבי האופציה לאזרחות לילדים ובני זוג – היא תוכל להחליט למשל שכדי שבן זוג יקבל אזרחות עליו ללמוד את השפה הפורטוגלית ולעבור מבחן על ההיסטוריה של פורטוגל או שילדים יוכלו לקבל אזרחות רק אם יגורו במדינה תקופה מסוימת.

 

האם בעתיד נראה חזרה לחוק הישן?

לעצרנו, אפשר לגמרי לדעת. על פניו נראה כי לפחות כרגע אין סיכוי להקלה ולחזרה לחוק הישן, אבל גם זה משהו שעשוי להשתנות בגלל משתנים רבים. דמיינו למשל מצב שבו פורטוגל נכנסת למשבר כלכלי ומשוועת לעובדים איכותיים. במצב הזה יש סיכוי להקלה על מדיניות ההגירה במטרה למשוך ידיים עובדות ועובדים מוכשרים מהמגזרים השונים.

 

לסיכום

בשורה התחתונה – הרפורמה החדשה ושינוי חוק ההגירה הפורטוגלי עצרה את חגיגת הדרכונים הגדולה וזוהי בהחלט אכזבה לאלפי ישראלים שלא התחילו את התהליך בזמן. שווה לעקוב אחר שינויים שאולי יגיע ובכל מקרה צריך לזכור כי אלו שכבר יש להם דרכון יוכלו לדאוג בקלות לדרכון לבני זוג נשואים ולצאצאים מתחת לגיל 18. אם אתם זקוקים לעזרה באפיקים האלה או מנגד מתעניינים בהוצאת דרכון פורטוגלי תחת החוק החדש אתם מוזמנים ליצור קשר עם המומחים שלנו ונשמח לענות על כל שאלה!