ליצירת קשר סניפים במרכז ובצפון - 077-5135141

אזרחות פורטוגלית לבן זוג

לא מעט ישראלים זכאים להוצאת דרכון אירופאי, כשמדובר בדרכון המקנה לבעליו יתרונות רבים ומגוונים.

למעשה, היתרונות של דרכון של אחת ממדינות אירופה הוא משמעותי. בזכות ההסכמים של מדינות האיחוד האירופי וגם מדינות מעבר לאיחוד, ניתנת לבעלי דרכון אירופאי האפשרות לחיות, לעבוד או ללמוד בכל אחת ממדינות אירופה. יתרון נוסף הוא האפשרות להיכנס לארצות הברית ללא ויזה (ולעוד מדינות רבות בעולם שהרי הדרכון הפורטוגלי מדורג 4 (!!!) מבחינת החוזק שלו). זאת ללא כל תנאי למיקום שבו הופק הדרכון או של איזו מדינה הוא. אבל כיצד ניתן להוציא דרכון פורטוגלי לבני הזוג?

הזדמנות לדרכון אירופאי

אחת הדרכים להוציא דרכון של מדינות האיחוד האירופאי היא הוצאה של דרכון פורטוגלי. ממשלת פורטוגל הייתה נתונה בבעיה בשנים האחרונות. מצב כלכלי ירוד, מחסור בעובדים מיומנים וקצב גידול איטי או לא קיים של האוכלוסייה הן חלק מהן. בכדי לעודד הגירה אל המדינה, וגם אולי מסיבות פוליטיות כאלו ואחרות, החליטו להכיר בפורטוגל בבני העם היהודי שגורשו מהמדינה. בעקבות הכרה דומה שעשתה ממשלת ספרד, גם פורטוגל הכירה בעוול ההיסטורי בן מאות השנים. התיקון לחוקי ההגירה פתח את השער להמון יהודים וישראלים שיכולים להיכלל עם אלו הזכאים לקבל אזרחות פורטוגלית ועימה את הדרכון האירופאי הנכסף.

הטבות הגירה נוספות לפורטוגל

בנוסף להכרה בצאצאי המגורשים, פורטוגל קיבלה עוד החלטות שמיטיבות עם מהגרים אליה. מדובר בהקלות מס שניתנות לבעלי מקצוע רבים הבאים להשתכן במדינה. הטבות אלו כוללות מס הכנסה מופחת ומס רווחי הון מופחתים ליחידים. רבים שילבו בין שתי ההחלטות הללו של פורטוגל והחליטו לעבור את התהליך, לקבל אזרחות ודרכון ולהגר אל המדינה.

ומה על בני/ בנות הזוג?

אחת השאלות הראשונות שעולות היא לגבי בני או בנות הזוג של מי שקיבל או קיבלה אזרחות פורטוגלית. כאשר יוצאים לתהליך של הגירה בזוג, רצוי מאוד שלשני בני הזוג יהיה דרכון אירופאי. זה מקל מאוד בהתנהלות מול הגורמים השונים בכל מדינה אירופאית שהיא. זה יכול לעזור בקבלת עבודה, מלגת לימודים או אפילו סיוע ממשלתי כזה או אחר. כמו כן, מלבד הגירה למדינות אירופאיות, יש לא מעט סיבות להוצאת דרכון אירופאי לבני הזוג, ועל כן, בהחלט מדובר בתהליך מומלץ.

תהליך אזרחות פורטוגלית של בן זוג

תהליך קבלת הדרכון לבן או בת הזוג הוא מעט מסובך. ההתחלה היא כמובן באזרוח הראשוני של בן או בת הזוג שהם הצאצאים הישירים של מגורשים פורטוגל. לשם כך נדרש לערוך בדיקה במאגר שמות ולהתחיל תהליך אזרוח שחלק ניכר ממנו תלוי בהחלטה של הקהילה היהודית בפורטוגל.

אם שני בני הזוג צאצאים למגורשי ספרד (למשל אמו של הגבר ממרוקו ואביה של האשה מיוון או בולגריה) מומלץ שמראש שניהם יתחילו בתהליך יחדיו.

כאשר אחת או אחת מבני או בנות הזוג קיבל/ ה אזרחות פורטוגלית, ניתן להתחיל את התהליך של בן או בת הזוג שאינם צאצאי המגורשים.

הקריטריונים לאזרוח בן או בת זוג

קיימים קריטריונים יותר נוקשים בכל הנוגע לבן או בת הזוג. כאן כבר ידרשו להוכיח זיקה מהותית לפורטוגל. זוהי זיקה שכאמור לא צריך להוכיח בתהליך האזרוח לצאצאים ישירים. בתור זיקה יתחשבו בדברים הבאים:

  • שפה – הדבר הראשוני הוא כמובן שליטה בפורטוגזית. מומלץ מאוד יהיה ללמוד את השפה ככל הניתן לפני הגשת הבקשה. כל ידיעה של השפה תעזור בתהליך.
  • מגורים – אם מקום המגורים של בני הזוג הוא כבר בפורטוגל, הרי שזה יתרון משמעותי. בעלות על דירה או הוכחה של מגורים על ידי הצגת חוזי שכירות יעזרו גם כן.
  • עבודה ותחומי עניין – אחת הדרכים הנוספות להוכחת זיקה היא על ידי הצגה של תחומי עיסוק שבאים במגע רצוף עם מוסדות או אפילו חברות פורטוגליות.

תנאים נוספים

כפי שכבר ציינו, התהליך של בן/ בת זוג הוא יותר קשה. כאן אתם נתונים כבר לחוקי ההגירה ה'רגילים' של המדינה. בכל אופן, התנאים בהחלט אפשריים. מבחינת הוכחות על רצינות הקשר, נדרשים מסמכים המעידים על נישואים של שלוש שנים או יותר. המסמכים נדרשים בפורטוגלית מתורגמים באופן רשמי. אם אתם נשואים טריים עם פחות משלוש שנות נישואים, לא רצוי כרגע להתחיל בתהליך. את הזמן הזה אפשר להשקיע בחיזוק הזיקה לפורטוגל. זו הזדמנות טובה ללמוד את השפה למשל ולהגיע מוכנים לבקשת הבקשה.

אגב, כאשר גם בן הזוג אזרח פורטוגלי וגם אחד הילדים – סיכויי הקבלה של בקשת האזרחות לבן הזוג גבוהים משמעותית. לכן, אם יש ילד מעל גיל 18 רצוי שגם הוא וגם ההורה הזכאי יתחילו בתהליך, וכשיסיימו לבן הזוג ש"נשאר בחוץ" יהיה סיכוי גבוה יותר משום שגם בן זוגו וגם ילדו אזרחי פורטוגל, וזו כבר זיקה מהותית למדינה יפהפיה זו.

סיכום

בני זוג של בעלי דרכון פורטוגלי, בהחלט יכולים לקבל דרכון פורטוגלי בעצמם, כל עוד יעמדו בתנאים הדרושים. את התהליך יש ליישם לצד עורך דין מיומן, בעל ניסיון, המכיר את הנפשות הפועלות, את השפה ואפילו את המנהגים והדרכים להציג את הדברים באור משכנע. שיהיה בהצלחה!

 

גילוי נאות – שימו לב!
בימים אלו חוק האזרחות הפורטוגלי עבר שינויים משמעותיים ובמקביל חדלו הקהילות היהודיות בפורטוגל להנפיק אישורי זכאות לצאצאי גירוש ספרד.
בתנאים אלו האפשרות להוצאת דרכון פורטוגלי לבני 18+ המבוססת על שם המשפחה וארץ המוצא – הופכת לבלתי מעשית.
לאור זאת כל המידע באתרנו המתייחס לאפשרות הוצאת הדרכון הפורטוגלי על בסיס מוצא – אינו מעודכן, אינו רלוונטי ואין להסתמך עליו.
משרדנו חדל בשלב זה מקבלת תיקים חדשים של לקוחות בני 18+ המבקשים לקבל אזרחות על בסיס מוצא ספרדי ונשמח לחזור ולספק שירות זה במידה והחוק הפורטוגלי יאפשר זאת.
משרדנו כן מטפל בהוצאת אזרחות פורטוגלית לקטינים (עד 18) ולבני/בנות זוג של מי שכבר קיבל אזרחות פורטוגלית (אפשרויות אלו עדיין קיימות והשינויים בחוק לא רלוונטיים לגביהן).

 

 

בדיקת זכאות חינם!

מעוניינים לקבל פרטים נוספים? רוצים שנערוך עבורכם בדיקת זכאות ראשונית ללא תשלום? מלאו את כל הפרטים בטופס יצירת הקשר ואנו נחזור אליכם בהקדם


    שלח